Tylko nieznacznie więcej czasu dawały przedsiębiorcom ustawy podatkowe (22,6 dnia) oraz dotyczące pracy i ubezpieczeń społecznych (26,9 dnia). Najlepiej pod tym względem wypadały ustawy regulujące obszar budownictwa i nieruchomości. Biorąc jednak pod uwagę długoterminowy charakter projektów budowlanych realizowanych przez przedsiębiorców, skalkulowanych często na wiele lat, wydaje się, że trzy miesięczne vacatio legis w tym obszarze również należy ocenić jako zbyt krótkie. Ostatnie lata to znaczące skrócenie procesu konsultacji projektów podatkowych – kluczowego etapu, dla tworzenia dobrego i zrozumiałego prawa. Co więcej, czas dany przedsiębiorcom na przygotowanie się do zmian w prawie – nie w pełni skonsultowanym – również się zmniejszył. Zidentyfikowaliśmy kilka przypadków, gdzie tempo i jakość zmian regulacyjnych pozostawała dużo do życzenia.
— Krótkie vacatio legis sprawia, że adresaci przepisów nie są w stanie przyjrzeć się zmianom, przeanalizować je, zmienić swoje wewnętrzne regulacje czy dostosować swoje narzędzia i systemy. Naraża ich to na niezawinione łamanie przepisów, a w konsekwencji również na kary administracyjne, czy spory sądowe oraz utrudnia Gospodarka Nowej Zelandii wzrosła o 2,1% w drugim kwartale-Forex prowadzenie podstawowej działalności w i tak trudnym, bo szybko zmieniającym się otoczeniu gospodarczej. Dlatego eksperci Grant Thornton, apelują o wprowadzenie zasady sześciomiesięcznego vacatio legis. Krótsze byłoby uzasadnione, gdy trzeba walczyć z niespodziewanymi sytuacjami, jak pandemia, czy wojna.
Pomijając absurdalność takiego prawa, vacatio legis w jego przypadku powinno przynajmniej zakładać racjonalny czas na to, aby każdy obywatel zaopatrzył się w taki samochód. Niektórzy ruszyliby na zakupy, inni do mechaników, a jeszcze inni do banków po kredyt. Media z pewnością taki pomysł by krytykowały, a specjaliści alarmowali o jego absurdalności. Tak przy okazji przełomu historycznego na miarę powołania Komisji Edukacji Narodowej — przełomem tym jest oczywiście prawo o zdrowej żywności w szkołach — oraz mojego biadolenia nad dość krótkim vacatio legis po ogłoszeniu rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r. Vacatio legis w regulacjach gospodarczych jest w Polsce kilkakrotnie krótsze niż w dwóch innych przebadanych krajach Szwecji i Czechach. Średnie vacatio legis ustaw gospodarczych w 2021 r.
– Dlatego promujemy – jako zasadę – półroczne vacatio legis dla aktów prawnych wprowadzających regulacje ingerujące w działalność przedsiębiorców – dodaje. Akty normatywne, zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy. Ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych ustanowiła LSEG ogłasza silny pierwszy kwartał domyślny czas vacatio legis na 14 dni. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten termin był dłuższy, teoretycznie nawet wieloletni. Nie może budzić wątpliwości, że możliwość faktycznego zapoznania się treścią nowych przepisów w przypadku tak obszernego projektu jak projekt ustawy o Polskim Ładzie oraz dostosowanie się do nich w miesięcznym okresie może być rozpatrywane wyłącznie w kategoriach fikcji prawnej.
Żadna rządząca partia nie jest zainteresowania ograniczaniem swoich wpływów. Okres vacatio legis powinien być tak dobrany, by zapewnić adresatowi normy prawnej odpowiednią ilość czasu na przystosowanie się do zmienionych regulacji i na bezpieczne podjęcie odpowiednich decyzji co do dalszego postępowania (tak np. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 25 marca 2003 r., sygn. U 10/01). Wchodzą w życie przepisy, które wprowadzą całkowicie nowy typ postępowania między przedsiębiorcą a konsumentem. Nowa zasada powoływania wszystkich twierdzeń i dowodów już na etapie pozwu.
Obecnie to krótsze jest standardem, a dłuższe wyjątkiem. Prawo dla firm jest jak gra w łapki, nigdy nie wiadomo, kiedy wejdzie w życie, a jak ktoś nie ma refleksu, może ponieść karę. Tak o vacatio legis w polskim prawie gospodarczym, czyli czasie, który otrzymują przedsiębiorcy na dostosowanie się do zmian, mówi Tomasz Wróblewski, prezes Grant Thornton. Jego firma przeanalizowała, ile ustawodawca daje czasu firmom na zmiany, i apeluje o zmniejszenie prędkości. Vacatio legis (łac. próżnowanie ustawy, oczekiwanie prawo) to określenie czasu upływającego między datą ogłoszenia aktu prawnego lub normatywnego, a datą jego wejścia w życie.
Przybywa ich, co przekłada się na spadek jakości legislacji. Tym razem skupiono się na okresie, w którym przedsiębiorcy mogą przygotować się na wejście w życie nowych przepisów. Termin vacatio legis pochodzi z języka łacińskiego w którym oznacza tyle co „próżnowanie, oczekiwanie ustawy, prawa”.
Wypracował on w nim, przy wsparciu przedstawicieli nauk prawa, standardy konstytucyjne, do których należy nie tylko sam nakaz wprowadzania aktów normatywnych w życie po upływie odpowiedniego okresu vacatio legis, ale również kryteria ustalania, jaki okres byłby w danym przypadku odpowiedni10. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, obowiązek zachowania odpowiedniej vacatio legis, stanowi jedną z norm składających się na treść zasady demokratycznego państwa prawnego wynikającej z art. 2 Konstytucji RP oraz wprost wynika z zasady zaufania do państwa. Nowe regulacje prawne powinny być wprowadzane w życie z zachowaniem odpowiedniej vacatio legis, Analiza techniczna NASDAQ w 60 sekund gdyż adresat normy musi mieć zapewniony czas na przystosowanie się do zmienionych regulacji i na bezpieczne podjęcie odpowiednich decyzji co do dalszego postępowania. Także w opinii Przemysława Hinca, przepisy podatkowe i ubezpieczeniowe nie mogą zaskakiwać podatników i wchodzić w życie znienacka lub w krótkim czasie od ich uchwalenia. Jak twierdzi, ograniczenie vacatio legis tylko do PIT i CIT jest dużym błędem i nie wynika z żadnych przepisów, a Konstytucja RP, z której z kolei wywodzone jest vacatio legis, każe w każdym przypadku modyfikacji prawa daninowego dać zobowiązanym choćby minimalny okres na przygotowanie się do zmian, zanim one wejdą w życie.
– Tworzenie prawa gospodarczego jest w Polsce jak gra w łapki. Jak nie masz refleksu, możesz ponieść karę – mówił, prezentując raport, Tomasz Wróblewski, partner zarządzający w GT. Szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez uprzedniej, wyraźnej zgody Ringier Axel Springer Polska sp. Wyjątek stanowią sytuacje, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. W wyjątkowych przypadkach może on wynosić 3 dni lub kilka miesięcy. Do zupełnie szczególnych sytuacji zalicza się, kiedy akt prawny może wejść w życie z dniem ogłoszenia.
Do Sejmu wpłynął 7 czerwca 2022 r., a 8 czerwca został skierowany do I czytania na posiedzeniu Sejmu. Dopiero teraz pracodawcy mogą więc zapoznać się z ostateczną jego wersją. Dużym zaskoczeniem jest brak kompleksowych przepisów przejściowych, zwłaszcza w zakresie pracy zdalnej, i zaproponowane wejścia w życie nowych przepisów już po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Zaproponowane przesłanki odstąpienia od vacatio legis nie są więc do końca ostre i jednoznaczne. I, zdaniem prawników, może to prowadzić do omijania regulacji. Zdaniem RCL, tego typu zmiany są trudne do wprowadzenia poprzez ustawę. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe kwestie, w sumie zmienione zostały 22 obowiązujące ustawy19. Dr Agata Miętek, adwokat w kancelarii WKB, adiunkt w Zakładzie Prawa Pracy w Akademii Leona Koźmińskiego i ekspert BCC ds. Magdaleny Świtajskiej, podobne problemy dotyczą organów administracji publicznej oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.
Leave a Reply